Tak wiele osób narzeka, że „nie ma czasu”. Nie mają czasu na spotkania ze znajomymi, nie mają czasu na realizację marzeń, nie mają czasu na budowanie biznesu, o którym ciągle myślą i mówią.

Jesteś jedną z tych osób? Prawda jest taka, że masz więcej czasu niż Ci się wydaje. Prawdopodobnie nie znasz odpowiednich technik, które pozwolą Ci lepiej zarządzać czasem. Sprawdź poniższe techniki i koniecznie napisz w komentarzach co o nich myślisz.

Być może masz lepsze sposoby, którymi chciałbyś się podzielić z innymi?

Co robisz ze swoim czasem?

Zanim przejdziemy dalej zróbmy krótki rachunek sumienia i policzmy, gdzie podziewa się brakujący czas.

Każdy z nas ma do dyspozycji 24 godziny w ciągu dnia. W przypadku, gdy pracujesz na etacie, poświęcasz na to 8 godzin dziennie. Do pracy trzeba jednak dojechać i z niej wrócić. Dodajmy więc do naszego etatu po godzinie na dojazd i powrót z pracy, czyli w sumie 2 godziny.

Gdy pracujesz w mniejszej miejscowości i dojazd zajmuje Ci mniej – zrób swoją własną kalkulację.

Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje, i chciałbyś spędzić trochę czasu z rodziną. Zanim dzieci pójdą spać poświęcisz na bycie z nimi dajmy na to kolejne 2 godziny.

Po pracowitym dniu należy Ci się również porządny odpoczynek, czyli jakieś 7 godzin snu.

Gdy podsumujemy ten pracowity dzień (łącznie z dojazdami), czas spędzony z rodziną oraz odpoczynek, nadal pozostaje Ci 5 godzin w ciągu dnia do wykorzystania.

Jesteś w stanie powiedzieć, na co dokładnie poświęcasz ten czas? Oglądasz kolejne odcinki ulubionego serialu? Relaksujesz się w bliżej nie określony sposób lub przeglądasz godzinami informacje na social mediach, żeby „odpocząć” po ciężkim dniu na etacie?

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad i technik, które pozwolą zmienić Ci nastawienie i odzyskać dużo czasu, który ucieka Ci pomiędzy palcami.

Nie bój się zmieniać priorytetów

Każdy z nas odwleka niektóre rzeczy na później z różnych powodów. I wbrew pozorom to bardzo dobra informacja. Jedną „kostką” w przeklętym sześciopaku, który opisałem w książce „#PrzeskoczTo”, której darmowy egzemplarz możesz odebrać TUTAJ, jest mit, że wszystkie rzeczy są równie ważne.

Jeżeli nie nadamy naszemu działaniu priorytetów, będziemy starali się traktować wszystko na równi, a więc będziemy próbowali nieudolnie podzielić nasz czas po równi na wszystko. To oczywiście jest niemożliwe.

Samo nadawanie priorytetów niestety nie wystarczy, ponieważ świat zmienia się tak szybko, że musimy się do niego równie szybko dostosowywać. Właśnie dlatego musisz się oswoić, że jakaś czynność, której nadałeś priorytet „10”, może spaść na dalsze miejsce, gdy pojawi się coś ważniejszego.

Możesz więc odkładać rzeczy na później i nadal realizować to, co najważniejsze. Nie musisz czuć się winny, gdy musisz przesunąć początkowo ważne zadanie na dalsze miejsce. To nie jest aż takie istotne, pod warunkiem, ze cały czas dążysz do celu i działasz.

Pozwól sobie nie wiedzieć

W jednym z moich wcześniejszych artykułów poruszyłem typy osobowości, które sprzyjają prokrastynacji. Jedną z tych osobowości jest Perfekcjonista.

Nawet nie wyobrażasz sobie, ile czasu możesz stracić na zamartwianiu się i poszukiwaniu rozwiązania na każdy możliwy problem, który może Ci się przytrafić. Być może znasz osoby, które dopiero planują rozpoczęcie biznesu, a już przygotowują dokładny plan na wypadek kolejnego kryzysu gospodarczego.

Do tego wszystko musi być idealne i dopracowane. Jeżeli nie jest, to nie ma prawa ujrzeć światła dziennego.

Zamiast jego lepiej będzie, gdy skupisz się na działaniu i przyjmiesz do wiadomości, że pożary będą się zdarzały. Zajmiesz się nimi dopiero wtedy, gdy się wydarzą, a nie z dziesięcioletnim wyprzedzeniem.

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Bardzo często to właśnie dzięki pomyłkom nauczysz się znacznie więcej. Być może dzisiaj jesteś w czymś bardzo dobry i idzie Ci to bez problemu, ponieważ wcześniej kilka razy nie wyszło i poradziłeś sobie z tymi problemami na różne sposoby.

Obmyślanie perfekcyjnych rozwiązań zabiera Ci mnóstwo czasu i spowalnia działanie.

Kochaj to, co robisz

Pewnie nie raz widziałeś już rysunek z górą lodową, gdzie sukces tylko i wyłącznie częścią wystającą ponad powierzchnie wody.

Z jednej strony większość ludzi jest odporna na to, co kryje się pod powierzchnią. Wolą odnosić się tylko do sukcesu: podziwiać, komentować lub nienawidzić. To o wiele łatwiejsze niż myślenie, ile pracy i wysiłku ktoś włożył, żeby osiągnąć to, co ma.

Z drugiej strony Ci, którzy osiągnęli sukces nie lubią się chwalić, że jeszcze niedawno babrali się w błocie i kurzu.

Oczywiście, możesz powiedzieć, że są przypadki, gdy ktoś dostał pieniądze w spadku lub ma bogatych rodziców i tylko dzięki temu osiągnął sukces. Założę się jednak, że nie znasz osoby, której się „udało” tylko dlatego, że miała szczęście.

Za sukcesem kryje się praca. Niestety ten „brud” nie jest uroczy, więc ludzie nie lubią go pokazywać.

Jedynym trikiem, dzięki któremu uda Ci się dojść tak dlatego jest kochać to, co robisz. Dzięki temu będziesz w stanie poświęcić temu więcej czasu. Dzięki temu wyniki również będą lepsze i będą napędzały Cię dalej.

Tak jak w sporcie, gdy osiągniesz rekord życiowy, dużo łatwiej Ci wrócić na trening i pracować jeszcze ciężej, żeby pokonywać kolejne granice.

Jeżeli wyjdziesz z takiego założenie, nigdy nie będziesz miał problemu z motywacją.

Nie marnuj ani chwili

Podczas emigracji wielokrotnie spotkałem się podczas rozmów z Polakami w Irlandii ze stwierdzeniem „jestem już tyle lat na emigracji, a na dobrą sprawę nie mam nadal nic”. W większości przypadków osoby czuły rozgoryczenie i poczucie utraty wielu lat z życiorysu. Czuły porażkę, mimo że miały dobrą pracę i pieniądze, których tak bardzo im brakowało w Polsce.

Niestety, gdy skupiali się na latach, ciężko było im się skupić na wypełnieniu jednej godziny rzeczami i czynnościami, które mogłyby zmienić ten stan rzeczy.

Jeżeli wiesz, że w ciągu dnia masz do dyspozycji 2-3 godziny, podczas których rzeczywiście możesz się skupić i w pełni poświęcić na wykonywanie zadania, spraw, żeby ten czas wykorzystać jak najlepiej.

Wyciśnij każdą minutę lub nawet sekundę z czasu, który masz. Nie spędzaj półtora godziny na przerwie obiadowej i nie przeglądaj social mediów przez kolejne 2 godziny.

Możesz być cierpliwy w długim okresie czasu i czekać na wyniki swojego działania, ale w krótkim okresie musisz być szybki i skuteczny.

Przestań się więc martwić o lata, gdy marnujesz kolejne godziny i dni.

Przestań się zadręczać

To chyba jedno z najtrudniejszych wyzwań, z którym musisz się zmierzyć. Bycie zbyt surowym wobec siebie i osądzanie samego siebie to droga prosto do depresji.

Oczywiście musisz wziąć na siebie odpowiedzialność za swoje czyny i życie. Ba! Musisz sobie nawet uzmysłowić, że wszystko – sukcesy i porażki – są Twoją winą.

Właśnie tak porażka jest Twoją winą. Jeżeli prowadzisz biznes i któryś z Twoich pracowników zrobi coś źle – to Ty tego pracownika zatrudniłeś, być może nie zadbałeś o jego szkolenie, nie zwracałeś uwagi, nie dopilnowałeś.

Każdego dnia wszyscy zmagamy się z wieloma problemami, za które nie możemy obwinić nikogo innego, jak tylko nas samych.

W tym przypadku musisz przyjąć „na klatę” taki stan rzeczy i przestać się osądzać. Osądzanie siebie samego w takich sytuacjach to gwóźdź do trumny i duża słabość. Wszyscy inni już osądzają Cię na podstawie tego co widzą lub tego co im się wydaje. Nie dokładaj do tego elementu autodestrukcji.

Każdy jest w czymś słaby, więc zamartwianie się z tego powodu nie ma najmniejszego sensu.

Masz inne, sprawdzone techniki na lepsze zarządzanie czasem? Koniecznie podziel się nimi w komentarzach. Daj również znać, jak poszło Ci wprowadzanie w życie wymienionych w poście trików.

Życzę Ci, zebyś odzyskał jak najwięcej czasu na robienie tego, co kochasz

Pobierz Darmowy Rozdział Książki “PrzeskoczTo – Mistrzowskie Sposoby na Problemy z Motywacją”.