Fizyczne przygotowanie to tylko jedna składowa sukcesu. W przypadku każdego sportu wszystko zaczyna się wewnątrz, na poziomie psychologicznym.  Umiejętności, które rozwijasz na sportowych arenach możesz przenieść na wszystkie dziedziny swojego życia. Tu z pomocą przychodzi psychologia sportu.

Psychologia sportu pomaga zawodnikom osiągacć świetne rezutlaty poprzez myśli i zachowanie. Te same zasady można z powodzeniem stosować, żeby poprawić jakość życia poza sportowymi arenami.

Oto pięć sposobów, dzięki którym możesz wprowadzić mentalność sportowca do Twojego życia i stać się niepowstrzymanym.

1. Żyj bardziej rozważnie

Gdy Twój umysł jest bombardowany przez stres i obowiązki, ciężko jest sprostać codziennym działaniom. Być może jesteś na arenie sportowej, ale Twój umysł jest w tym momencie na domowych rachunkach lub na naczyniach, które musisz pozmywać. Gdy tak się dzieje, Twoje ciało i umysł muszą radzić sobie na raz z dwoma lub więcej rzeczami. To pochłania skupienie i obniża efekty tego, czym się aktualnie, fizycznie zajmujesz.

Zamiast tego powinieneś skupić się tak samo jak sportowcy podczas największych zawodów – tylko na jednej rzeczy, którą w danej chwili wykonujesz i najbliższym otoczeniu tej rzeczy.

Ten stan możesz uzyskać dzięki regularnej medytacji poświęconej skupieniu uwagi. Oto jak to działa:

  • Usiądź lub połóż się w pozycji najbardziej komfortowej dla Ciebie
  • Zamknij oczy i skup się na swoim oddechu
  • Głęboko i powoli nabierz powietrza przez nos oraz wypuść powietrze ustami.
  • Skup się na oddechu i słuchaj bicia swojego serca. Poczuj jak Twoje mięśnie się rozluźniają.
  • Celem jest oczyszczenie Twojego umysłu i skupienie się na Twoim ciele oraz oddychaniu.
  • Gdy Twój umysł zacznie odpływać do jakiś myśli nie walcz z tym. Zaakceptuj to i powoli wracaj do chwili obecnej.
  • Powtarzaj to ćwiczenie przez 10 minut codziennie.
  • Zacznij wprowadzać rzeczy, które rozwiniesz w trakcie medytacji do swojego codziennego życia.

Uważność przyniesie Ci niesamowite rezultaty zarówno w sferze fizycznej jak i mentalnej. Czysty umysł nie tylko pozwoli Ci wkroczyć na Twoją arenę sportową w pełni formy, ale również pozwoli Ci uzyskać przewagę w innych aspektach Twojego życia.

2. Rozwiń lepszą koncentrację

Obok stania się bardziej uważnym sportowe podejście pozwoli Ci być również bardziej skupionym. Zapytasz pewnie „Czy uważność i koncentracja to nie jedno i to samo?”.

Uważność rozwija świadomość w całym danym momencie. Koncentracja z kolei pomaga Ci zawęzić Twoje skupienie na określonym zadaniu w tym danym momencie.

Koncentracja jest kluczową umiejętnością do rozwinięcia. Może pomóc w stłumieniu rozproszenia w pracy, w szkole lub podczas treningów, dzięki czemu możesz skupić się na tym, co należy zrobić.

Oto kilka prostych i skutecznych sposobów na poprawę Twojej koncentracji:

  • Skup się na jednej rzeczy na raz
  • Przygotuj listę rzeczy do zrobienia i wprowadź kategorie “mogę zrobić” i “powinienem zrobić. Ustal priorytety.
  • Ustal ramy czasowe, w których poszczególne rzeczy powinny zostać zrobione.
  • Zrób sobie przerwę, jeżeli jej potrzebujesz
  • Wyeliminuj rozpraszacze (wyłącz Facebooka i odłóż telefon!)

Koncentrując się na tym, co najważniejsze, możesz przejść do kolejnego punktu:

2. Krocz z pewnością siebie

Sportowe nastawnie w życiu pomoże Ci zbudować pewność siebie i poprawić swoje wyniki. Nie jest żadną tajemnicą, że to Twoje przekonania kierują Twoim działaniem. Jeżeli pewność siebie to zestaw przekonań dotyczących twoich umiejętności i zdolności, to nie jest zaskoczeniem, że prowadzi do lepszych rezultatów.

Badania wykazują, że osoby z wyższym poziomem pewności siebie są w stanie skupić się bardziej na wzroście i rozwoju. Ten typ nastawienia jest kluczem to codziennego życia. To właśnie to pozwala Ci się uczyć, rozwijać i stawać się ogólnie lepszym oraz osiągać  sukcesy nie tylko jako sportowiec, ale i osoba.

Może na pierwszy rzut oka wyglądać, że nie masz wpływu na poziom swojej pewności siebie, ale tak naprawdę pewność siebie to coś, co możesz wypracować.

Oto kilka rzeczy, które możesz rozpocząć, aby poczuć się pewniej już dzisiaj.

  • Użyj wizualizacji, aby przypomnieć sobie stan i sytuacje, gdy czułeś sie pewny siebie, odniosłeś sukces i miałeś kontrolę nad tym, co się działo.
  • Zainspiruj się dobrymi cechami innych
  • Ćwicz regularnie
  • Użyj krytyki i błędów jako środków do nauki, zamiast brać je sobie do serca.

Szczególnie ten ostatni punkt jest ważny, ponieważ pozwala przeskoczyć poziom wyżej:

4. Zdejmij z siebie presje

Nie ma żadnych wątpliwości, że ze sportem i rywalizacją wiąże się również wiele presji. Nie ma znaczenia czy jesteś aktywnym zawodnikiem, który regularnie trenuje, żeby wygrywać, czy przeciętnym Kowalskim, który chce zobaczyć efekty treningu, presja zawsze jest w pobliżu. Ale czy presji nie ma w każdym aspekcie naszego życia? Życie jest pełne sytuacji, gdy stawka jest wysoka.

Wszyscy musimy się nauczyć jak radzić sobie w okolicznościach, gdy presja jest wysoka. Wizualizacja to najczęstsza technika stosowana w psychologii sportowej, aby pomóc w rozwijaniu odpowiednich umiejętności radzenia sobie z presją.

Co się dzieje, gdy jesteś pod ogromną presją? Poziom stresu wyskakuje na orbitę, negatywne myśli zaczynają się kłębić w głowie, a Ty zaczynasz brać pod uwagę i rozmyślać o wszystkich możliwych złych rzeczach, które mogą się wydarzyć.

Zamykając oczy i wyobrażając sobie siebie kończącego zadanie sprawiasz, że całość zaczyna się dużo bardziej realna do zrealizowania.

Oto kilka technik, które pomogą ci ćwiczyć wizualizacje sukcesu podczas działania pod presją:

  • Po pierwsze wybierz nadchodzącą sytuację (lub coś czego doświadczasz codziennie), która powoduje u Ciebie stres. To będzie rzecz, nad którą będziesz pracował podczas tej wizualizacji.
  • Wyobraź sobie siebie z najdrobniejszymi szczegółami, jak kończysz tę czynność z sukcesem.
  • Popatrz na siebie z zewnątrz (3 osoba), przejdź przez cały proces krok po kroku w sposób, w jakich chciałbyś żeby przebiegło to w prawdziwym życiu.
  • Powtarzaj to ćwiczenie przez 10-20 minut w ciągu dnia.
  • To ćwiczenie powinno sprawić, że będziesz czuł się bardziej swobodnie i pewny siebie, gdy zaczniesz realizować zadanie w rzeczywistości.

Przygotowanie fizyczne to tylko jedna składowa sukcesu, dlatego:

5. Pracuj nad sobą od środka

Sport to w takim samym stopniu trening ciała, co trening umysłu. Ile razy w ciągniu miesiąca czy roku musisz walczyć z samym sobą i zwiększać poziom motywacji, żeby w ogóle pójść na trening? Jak często musisz przeskoczyć negatywne myśli w Twojej głowie i powiedzieć sobie że MOŻESZ, podczas gdy Twój umysł mówi, że NIE MOŻESZ?

Celem psychologii sportu jest pokonanie negatywnych uczuć i zarządzanie swoim nastawieniem. Czasami dzięki temu pojawiają się głęboko skrywane emocje, które od dawna potrzebowały uwagi.

Twoje zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Zostań więc w dobrej formie, dbając o Twój umysł i duszę. Odpoczywaj, gdy jest to potrzebne, rozładowuj stres, chodź na spacery, maluj, zgłaszaj się na wolontariat, rób cokolwiek co sprawia, że jesteś szczęśliwy. Upewnij się, że te rzeczy znajdą swoje miejsce w Twoim codziennym grafiku.

Pobierz Darmowy Rozdział Książki “PrzeskoczTo – Mistrzowskie Sposoby na Problemy z Motywacją”.