Wyobraź sobie ostatni mecz w finale NBA. Do końca zostało 1.5 sekundy, a Twoja drużyna przegrywa jednym punktem. Czasu wystarczy więc tylko na jeden rzut ostatniej szansy. Założę się, że już wiesz, kto według Ciebie powinien być rzucającym.

Każda drużyna ma właśnie taką jedną, ulubiona gwiazdę, która jest gotowa wziąć ten ciężar na swoje ramiona. Gdybyśmy mieli zacząć wyliczać cechy tych zawodników, z pewnością na liście znalazłyby się: zmotywowani, zdecydowani, odważni, prężni, skupieni i tak dalej.

Chciałbyś posiadać któreś z tych cech? Założę się, że tak. Prawda jest taka, że nie ma żadnych przeciwności, żeby tak nie było. To nie są rzeczy, z którymi się rodzimy. Sportowcom pomaga w tym psychologia sportu. Pomaga zarówno zawodnikom, jak i zwykłym ludziom, jak wykorzystywać efektywnie wewnętrzna wytrzymałość.

W pewnym sensie wszyscy jesteśmy zawodnikami. Twoim sportem może być handel, transakcje warte miliony lub pisanie książek, które są bestsellerami. Wszyscy mamy swoją arenę, na której chcemy zostać supergwiazdami. Wszyscy możemy również korzystać z tajników psychologii sportu, żeby poprawić nasze rezultaty czy rozpocząć karierę.

Oto 5 prostych w realizacji strategii, których możesz użyć, żeby obudzić w sobie wewnętrznego sportowca.

1. Poznaj swoje zakończenie

W sporcie, tak jak w życiu, najważniejszym kluczem do sukcesu jest znajomość celu, który chcesz osiągnąć oraz krystalicznie przejrzystego obrazu miejsca, w którym chcesz się znaleźć.

Bardzo trudno jest coś osiągnąć, jeżeli sam nie wiesz, co to jest. Im bardziej szczegółowy i realny jest Twój cel, tym lepiej. Samo ustalanie celów nie jest niczym nowym, ale ich systematyczna realizacja jest bardzo potężnym narzędziem.

Znajomość swojego zakończenia nie tylko zwiększy to, co nazywasz motywacją, ale pozwoli Ci opóźnić oczekiwany okres gratyfikacji/nagrody. Gdy już masz cel, do którego chcesz dojść, zacznij go rozkładać na codzienne działania, które Cie do niego przybliżą. Każdego dnia zrób jedną rzeczy, dzięki której będziesz o krok bliżej do swojego głównego celu.

Świetni zawodnicy/sportowcy skupiają się jedynie na tym, co są w stanie kontrolować. Ustalanie codziennych celów, pomoże Ci pozostać skupionym na tym, co powinieneś zrobić, żeby Twoje długoterminowe cele zostały zrealizowane.

2. Trenuj i udoskonalaj

Pewnie słyszałeś zdanie „gdyby to było takie proste, każdy by tak robił”. I to jest takie prawdziwe. To jest proste, ale nie każdy jest w stanie to zrobić.

Jeżeli chcesz, żeby Twoje cele i marzenia zamieniły się w rzeczywistość, zazwyczaj wiąże się to z ceną, którą będziesz musiał zapłacić. Każdy ze świetnych sportowców pracował bardzo ciężko, żeby dostać się na szczyt.

Podążając za swoimi marzeniami, musisz liczyć się z tym, że będzie to wymagało ciężkiej pracy oraz będzie wymagało dokonywania trudnych wyborów.

Im więcej pracy włożysz w trening, tym lepsze wyniki uzyskasz. Ciężka praca, która wykonasz teraz, przygotuje Cię na przyszłość. Szczególnie, gdy wyznaczysz sobie konkretne cele i przygotujesz inteligentny plan, jak się tam dostać.

Dla Ciebie, to wcale nie musi być dodatkowy trening na siłowni czy stadionie. Dla Ciebie to mogą być dodatkowe rozmowy biznesowe lub zdobywanie dodatkowego wykształcenia.

Ograniczenie do ciężkiej pracy zwykle nie wystarcza. Jeżeli to, co robisz nie przynosi spodziewanych rezultatów, zmień to, ucz się i modyfikuj. Wszyscy wielcy sportowcy są elastyczni. Wiedzą kiedy zmienić strategię, żeby osiągnąć pożądany efekt końcowy. Ta umiejętność jest kluczowa do osiągnięcia sukcesu. Sam fakt, że trenujesz ciężko nie wystarczy, żeby dotrzeć do ziemi obiecanej. Musisz trenować ciężko i ćwiczyć mądrze.

3. Szukaj ekspertów i dobrych trenerów

Są dwie drogi do osiągnięcia czegoś wyjątkowego: czasami tworzysz swoją własna ścieżkę, a czasami używasz ścieżek innych, które prowadzą Cię przez cały proces.  Samodzielne przygotowanie planu, który poprowadzi Cię do sukcesu, może być trudne.

Czasami potrzebujesz innej perspektywy, na przykład od kogoś, kto już dotarł tam, gdzie Ty chcesz się znaleźć, lub jest ekspertem. W tym przypadku rola trenera i mentora jest nieoceniona. Każdy ze wspaniałych sportowców rozpoczynał pod okiem doświadczonego trenera i nawet na szczycie korzysta z porad innych, doświadczonych osób.

Korzystanie z trenera może znacznie przyspieszyć Twój proces uczenia się i dotarcia do punktu, w którym możesz spokojnie sam zacząć planowac kolejne kroki.

To daje Ci również możliwość popełnienia mniejszej liczby błędów i uczenia się na błędach, które popełnisz.

4. Przyjmuj każde doświadczenie

Mistrzowie świata przyjmują zarówno pozytywy jak i negatywy swojego działania. Budują pewność siebie po swoich sukcesach i uczą się na swoich porażkach. To przecież nie żadna tajemnica, że trenujemy i pracujemy cieżko, aby przeżywać sukcesy i zwycięstwa. Tak więc, gdy Twój sukces nadejdzie – ciesz się z niego!

Niestety, żeby poznać smak zwycięstwa, musisz wyjść na arenę i stać się podatnym również na porażki. Dobra wiadomość jest taka, że większość najlepszych zawodników świata przyznaje, że więcej uczy się na swoich porażkach niż na wygranych.

Aby stać się najlepszym zawodnikiem, musisz wykształcić u siebie nawyk wzrostu i uczenia się. Nie zawsze możesz kontrolować co się z Tobą stanie, ale możesz kontrolować znaczenie jakie nadasz danej sytuacji.

Będą  chwilę, gdy wyniki nie będą układały się po Twojej myśli i będziesz doświadczał porażek. Sposób, w jaki będziesz reagował na te niepowodzenia, pomoże Ci określić, kiedy osiągniesz długoterminowe cele. Naucz się więc odpowiednio reagować.

Następnym razem, gdy cos Ci się nie uda, zadaj sobie pytanie „Jaka jest nauka dla mnie w tej sytuacji? Czego mogę się nauczyć?”

5. Nastaw się na wygraną

Zwycięski zestaw cech można określić w skrócie na: zmotywowany, zaangażowany, odporny, pewny siebie i skoncentrowany. Jest wiele strategii i zasad rozwijania tych cech i atrybutów.

Mówiąc krótko – można się ich nauczyć i doskonalić.

Głównym komponentem w psychologii sportu jest pomaganie w rozwijaniu tych atrybutów poprzez uczenie takich umiejętności jak relaksacja, wizualizacja, zarządzanie myślami czy poprawienie skupienia.

Zachęcam Cię, żebyś zaczął od czegoś prostego i zdecydował nad jaka cechą chciałbyś zacząć pracować. Być może chciałbyś być bardziej pozytywnie nastawiony i lepiej panować nad swoim gniewem.

Po podjęciu decyzji o obszarze, który chcesz poprawić, możesz przeprowadzić własne poszukiwania i badania oraz skorzystać z pomocy psychologa sportowego. Czasami, możesz się nauczyć wzmacniać te umiejętności pośrednio. Na przykład joga i medytacja mogą być świetnymi sposobami uczenia się uważności i kontroli energii.

Bez względu na drogę, która wybierzesz używając psychologii sportu w swojej podróży, zawsze pamiętaj, że umysł zwycięzcy to coś, co możesz wykształcić. Bądź dumny z siebie, gdy już Ci się to uda!

Pobierz Darmowy Rozdział Książki “PrzeskoczTo – Mistrzowskie Sposoby na Problemy z Motywacją”.