Q: Jestem po lekturze „PrzeskoczTo” i mam pytanie: Moja znajoma jakiś czas temu wkręciła się w hobby, które po jakimś czasie zaczęła traktować jako pomysł na biznes. Niestety zapał szybko zgasł i wszystko się rozmyło. Teraz, dwa lata później, znowu temat wrócił – tym razem mówi, że to już na poważnie i rusza do przodu. Boję się, że za jakiś czas znowu porzuci ten projekt i wpadnie w błędne koło. Jak mogę jej pomóc, żeby tym razem się udało?

A: Niestety jest wiele sytuacji, gdy porzucamy projekt z różnych powodów. Bardzo często „cała naprzód” jest w momencie, gdy wszystko idzie łatwo. Gdy napotykamy pierwsze problemy lub projekt okazuje się bardziej skomplikowany niż myśleliśmy – odkładamy go „na później”. Ta szara rzeczywistość, że musimy włożyć dużo pracy, żeby plan wypalił, przytłacza.

Z drugiej strony nikt nie lubi się przyznawać do porażek – każdy lubi być człowiekiem, któremu wszystko wychodzi. Wówczas projekt zostaje w zawieszeniu, żeby na naszym koncie nie było „przegranej”.

W „PrzeskoczTo” poświęciłem temu zagadnieniu cały rozdział „Klątwa niedokończonych projektów”. Jeżeli znajoma myśli o swoim projekcie jak o biznesie, pierwszą radą, jaką możesz jej dać to, że w biznesie nie możesz zarobić 50% pieniędzy z projektu, który jest dokończony tylko w 50%.

Zasada jest prosta: nie zarobisz nic, dopóki projekt nie jest dostępny dla użytkowników. Pod tym względem niedokończone rzeczy nie są więc lepsze od tych, których wcale nie rozpocząłeś.

W sporcie najwięcej uczymy się właśnie dzięki niepowodzeniom i porażkom. To nieocenione doświadczenie, które pozwala nam spojrzeć na temat z innej perspektywy. Najlepsi sportowcy mają na swoim koncie niezliczoną liczbę porażek, nieudanych prób na treningach i dzięki temu podchodzą do tego z zupełnie innej perspektywy.

Jeżeli poprzeczka spadnie – zakładamy ją ponownie, nanosimy poprawki i podejmujemy kolejną próbę. Daj do zrozumienia swojej znajomej, że będziesz przy niej i będziesz ja wspierała przy realizacji projektu. Wsparcie bliskich osób jest niesamowitym dopalaczem do naszych życiowych celów.

Powodzenia!

Zachęcam do zadawania pytań i dzielenia się własnymi sposobami na poprawę produktywności. Odpowiedzi będę publikował na stronie przeskoczto.com oraz na naszych kanałach.

 

Pobierz Darmowy Rozdział Książki “PrzeskoczTo – Mistrzowskie Sposoby na Problemy z Motywacją”.