Pewność siebie to przekonanie, że masz zdolności, aby spełnić oczekiwania, jakie zoostaną Ci postawione w konkretnej sytuacji, w której się znajdziesz.  Gdy czujesz pewność siebie, towarzyszą temu również uczucia optymizmu, pozytywnego nastawienia, kontroli oraz wiary we własne umiejętności i zespołu, w którym jesteś. Brak pewności siebie powoduje pesymizm, lęk i zwątpienie.

Cechy Pewnych siebie Zawodników

 1. Wiara i zaufanie, że masz sprawność i umiejętności, żeby dobrze wystartować.
 2. Trzyma się zadania nawet, gdy warunki są przeciwko nim
 3. Bierze pełną odpowiedzialność za swoje akcje i decyzje
 4. Prowokuje/wzywa się do działania poza swoją strefą komfortu
 5. Ma pozytywne nastawienie do swojego treningu i rywalizacji.

Pod drugiej stronie mamy natomiast:

Cechy zawodników o niskiej pewności siebie

 1. Mają wątpliwości o poziomie swoich możliwości
 2. Tracą zainteresowanie i łatwo się poddają, gdy zawody nie układają się po ich myśli
 3. Szukają wymówek oraz winią innych oraz czynniki, które są poza ich kontrolą
 4. Nie wychodzą poza strefę swojego komfortu oraz ustalają cele, które są bardzo łatwe do osiągnięcia lub o wiele za wysokie dla ich możliwości
 5. Mają negatywne nastawienie do treningu i konkurencji zawodów.

Kluczem do pewności siebie jest zmiana wątpliwości na zaufanie. Jeżeli wątpisz w swoje możliwości i samego siebie w efekcie poświęcasz się o wiele bardziej, żeby wypaść dobrze. To powoduje z kolei dodatkowe napięcie, a to z kolei wpływa negatywnie na Twój występ. Spadek wydajności i słabszy występ powodują jeszcze większą utratę wiary we własne możliwości i w ten sposób sam siebie wpędzasz w błędne koło samozwątpienia.

Gdy masz zaufanie do siebie i swoich umiejętności możesz płynąć z prądem i nie stresować się niczym. Dzięki temu możesz być bardziej zrelaksowany. Nie jesteś w stanie totalnego relaksu, ale jesteś w stanie kontrolować napięcie. To prowadzi do lepszego występu i wyniki, a to z kolei do coraz większej wiary we własne możliwości. “Sukces napędza sukces”. Nie możesz wejść do swojego świata bez zaufania i pewności siebie.

Pewność siebie to nie jest coś, z czym się rodzisz. Tworzy się na podstawie naszych doświadczeń i jest wpierana przez ludzi z którymi się spotykamy, trenerów, nauczycieli, rodziców i innych ludzi. Dobrą wiadomością jest to, że można ją rozwinąć i wzmacniać.

Nasz poziom pewności siebie nieustannie się zmienia. Jednego tygodnia możesz czuć się super pewny siebie, a w następnym tygodniu tracisz całą pewność siebie tylko z powodu gorszej pogody, arena lub stadion, na którym startujesz wygląda inaczej lub konkurenci wyglądają mocniejsi niż zawsze. To może spowodować wątpliwości.

Najlepsi zawodnicy na świecie również mają spadki pewności siebie i wątpliwości, ale to co ich odróżnia od innych zawodników, to nie fakt, że zawsze potrafią utrzymać pewność siebie na wysokim poziomie, ale jak szybko potrafią się odbić, gdy przytrafi im się taki dołek.

 

Mówienie do siebie

Często zastanawiam się, jak wielu przyjaciół ludzie by stracili, gdyby odzywali się do nich tak samo, jak mówią do samych siebie. Brad Gibert, znany amerykański trener tenisa ziemnego dobrze to ujął mówiąc “Jeżeli bijesz siebie podczas meczu, sam podwajasz liczbę konkurentów na korcie

Mówienie do siebie to nasz wewnętrzny dialog, który słyszymy, gdy reagujemy na jakieś sytuacje lub interpretujemy zdarzenia. W wielu przypadkach odczuwasz wzrost napięcia i ciśnienia właśnie przez te “małe głosy”, które stały się negatywnie nastawione. Wtedy słyszymy na przykład “Lepiej, żebym tego nie zepsuł, Co będzie jak odniosę porażkę, ale to właśnie zespułem”

Wewnętrzne głosy mogą być największym rozproszeniem. Bycie “in the zone” kojarzy się z bycie w spokojnym i zacisznym miejscu. Jeżeli jest tam wewnętrzyny głos, to zawsze jest prooduktywny i wspiera wywoływanie pozytywnych emocji. To jest wybór!

Świadomość, gdy negatywne mówienie do siebie zaczyna dominować jest kluczem do zmiany nastawienia. To Ty masz kontrolę i możesz wybrać w jaki sposób mówisz “sam do siebie” każdej minuty w ciągu dnia.

Zrozumienie swojego wewnętrznego głosu

Z negatywnym mówieniem do siebie samego – Twój własny wróg wkracza do Twojej strefy. Warto więc zrozumieć, kiedy to się dzieje, jak to rozpoznać i co chciałbyś mieć zamiast tego. Użyj poniższego ćwiczenia, aby zidentyfikowac negatywne wewnętrzne głosy i zapisz na kartce, co chciałbyś słyszeć zamiast nich.

Najlepiej wykonać to ćwiczenie po ciężkim treningu lub trudnych zawodach:

 • Zapisz, w którym momencie zawodów pojawiły się negatywne wewnętrzne komentarze
 • Zidentyfikuj negatywne myśli i komentarze, które powiedziałeś do samego siebie.
 • Zdecyduj, jakie pozytywne słowa lub myśli możesz użyć zamiast tych negatywnycch komentarzy.

Przećwicz pozytywne komentarze i myśli zastepując negatywne podczas treningów oraz zawodów.

Pobierz Darmowy Rozdział Książki “PrzeskoczTo – Mistrzowskie Sposoby na Problemy z Motywacją”.