Bez względu na to, czy zarządzasz grupą pracowników, żołnierzy czy jesteś głową rodziny, musisz zdawać sobie sprawę z kilku ważnych rzeczy. To dzięki nim, będzie Ci znacznie łatwiej nie tylko realizować kolejne cele, ale również budować zaufanie i atmosferę, dzięki którym wszyscy będą czuli się wygrani.

Gdy zobaczyłeś słowo lider, być może pomyślałeś, że Ciebie ten tekst nie dotyczy. Nie jesteś przecież ani właścicielem firmy, ani managerem, który zarządza grupą pracowników. Kwestie, które są poruszone w dzisiejszym tekście nie dotyczą jednak tylko strefy biznesu.

Liderami są również rodzice, ojciec lub matka, którzy są głową rodziny i swoimi decyzjami wpływają na to, jak powodzi się nie tylko im, ale również ich dzieciom.

W przypadku, gdy jesteś uczniem lub studentem, poniższe uwagi bardzo Ci się przydadzą w przyszłości, gdy będziesz planował swój biznes lub staniesz się liderem dla swoich rówieśników lub przyszłych podwładnych.

Oto 5 punktów, o których nie powinien nigdy zapominać żaden lider:

1. Wykorzystuj tymczasowe okazje

Zdarzyło Ci się kiedyś uczestniczyć w jakimś wydarzeniu, podczas którego rozdawane były darmowe posiłki, gadżety lub inne materiały?

Ja podczas jednej z takich imprez usłyszałem ciekawą rozmowę pomiędzy dwojgiem znajomych. Do kilku stolików, na których rozdawane były jogurty ustawiła się długa kolejka. Przy pierwszym stoliku stali wolontariusze, którzy wydawali jogurty, a pudełka z jogurtami stały na całej długości czterech stolików.

Gdy dwóch chłopaków zobaczyło kolejkę jeden powiedział „Zobacz stary darmowe jogurty, chodź weźmiemy kilka”, na to drugi odpowiedział „E tam stary, nie chce mi się stać w tej kolejce po kilka jogurtów”. Ten drugi próbował jeszcze kilkukrotnie namówić kompana, ale w końcu się poddał i sam stanął w kolejce.

Nie czekał jednak do pierwszego stolika, ani wolontariuszy – wziął kilka jogurtów z ostatniego stolika, gdy tylko się przy nim znalazł i wyszedł z kolejki.

Nikt na niego nie warczał, że się wepchnął do kolejki, sam nie wcisnął się tam na siłę. Wziął to, czego chciał i poszedł dalej. Jego kolega nie miał nic.

To był najlepszy przykład, że możemy podzielić ludzi na dwie grupy:

  • Ci, którzy widzą okazję, to, czego chcą i sięgają po to
  • Druga grupa to osoby, które widzą tylko rzeczy, które stoją im na przeszkodzie, żeby dostali to, czego pragną.

Kolejne ważne punkty to fakt, że możesz pójść na skróty, gdy idziesz po rzeczy, których pragniesz. Nie powinieneś jednak wypychać innych z kolejki oraz uniemożliwiać im odebranie tego, czego oni pragną.

2. Mów prawdę

To wydaje się chyba jednym z największych wyzwań. Wyobraź sobie sytuację, gdybym Cie poprosił, żebyś przez najbliższe 24 godziny nie kłamał. Trudne? To jest w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe. Dostajesz na urodziny w prezencie paskudny sweter. Powiesz swojej dziewczynie, żonie, przyjacielowi: „Słuchaj, ale paskudny sweter mi dałeś, nigdy w życiu go nie założę”.

Małe prawdopodobieństwo. Bliższe prawdy jest zapewne: „Dziękuję za prezent, jest cudowny”.

Są więc sytuacje, w których kłamstwo jest czymś „dobrym”.

W przypadku bycia liderem mówienie prawdy ma jednak dużo większe znaczenie. Wyobraź sobie sytuację w wojsku, gdy żołnierz pełniący wartę zasnął. Przełożeni wiedzą, że zasnął, ale on wszystkiego się wypiera. Dopiero, gdy ktoś pokaże mu nagranie z kamer, przyzna się i potwierdzi, że faktycznie zasnął.

Zapytaj, jeżeli masz znajomego żołnierza, co może oznaczać sytuacja, gdy na polu bitwy ktoś zaśnie na warcie? Od tej jednej chwili może zależeć życie wielu ludzi. Jak można zaufać osobie, która w normalnych warunkach kłamie, żeby obronić swój tyłek i chce wyglądać lepiej w oczach przełożonego. W sytuacji kryzysowej tym bardziej nie będzie mowy o zaufaniu.

Ta sama zasada dotyczy również kadry menadżerskiej w firmach w sytuacji, gdy przełożony chce obarczyć winą podwładnych, podczas, gdy to jego decyzje były złe lub on sam zawinił.

3. Proś i akceptuj pomoc

Jedną z największych pomyłek, jaką możemy popełnić to przekonanie, że musimy znać wszystkie odpowiedzi.

Lubimy wierzyć w stereotypy, w których każdy, kto ma dziecko jest świetny w ich wychowywaniu i na się na tym najlepiej.

Wystarczy również założyć firmę, żeby dostać nagłego objawienia wiedzy na każdy temat. Przecież szef musi wiedzieć wszystko, a nawet jak nie wie, to musi udawać, że wie, żeby nie stracić autorytetu.

Tu pojawia się kolejna pułapka, w której wielu przywódców myśli, że ich wiarygodność pochodzi od ich własnej inteligencji.

Jeżeli kierujesz swoim zespołem na zasadzie bezwzględnego posłuszeństwa, nie dziw się, gdy kolejni pracownicy lub osoby będą wykonywali kolejne polecenia bez względu, czy są właściwe czy nie. Ba! Będą je wykonywali nawet, jeżeli będą znali właściwe rozwiązanie – tylko dlatego, że im kazałeś. Bez względu na to czy masz rację czy nie.

Dobry lider nie musi znać wszystkich odpowiedzi. Ma jednak zaufanie, że jego podwładni mają większą wiedzę niż on sam.

Osoby, które zajmują stołki mają autorytet i moc podejmowania decyzji. To jednak osoby pracujące u podstaw każdej organizacji mają najwięcej przydatnych informacji. Sukces lidera nie polega jednak na tym, żeby wymuszać przepychanie tej informacji w górę przez kolejne szczeble zarządzania, ale na tym, żeby przekazywać autorytet w dół organizacji.

Zaufaj ludziom, że wiedzą jak wykonywać swoją pracę.

Kiedy oferują Ci swoja pomoc – przyjmij ją. Musisz jednak najpierw przyznać się, ze nie znasz wszystkich odpowiedzi. W przeciwnym wypadku nie otrzymasz pomocy.

Inni nie pomogą Ci, nie dlatego, ze nie chcą, ale dlatego, że będą myśleli, że nie potrzebujesz żadnej pomocy.

Kiedy oferują Ci pomoc – przyjmij ja. Przyznaj ze nie znasz wszystkich odpowiedzi. Ponieważ jeżeli przyznasz się, ze czegoś nie wiesz – ludzie ci pomogą. Jeżeli tego nie zrobisz nie pomogą, nie dlatego ze nie chcą, ale dlatego ze myślą, że tej pomocy nie potrzebujesz.

4. Podejmij ryzyko i zaufaj ludziom

Gdy jako lider stosujesz podwójne standardy dla swoich podopiecznych i traktujesz jedna z grup znacznie gorzej, nie spodziewaj się, że będzie za Tobą stała murem i walczyła o dobre wyniki. Przekonanie, że ktoś, kto nie ma wyższego wykształcenia, albo nie zajmuje wyższego stanowiska, nie jest godzien zaufania to totalna bzdura.

Jeżeli zaufasz ludziom i pozwolisz im wykonywać pracę na równych warunkach, będziesz zaskoczony wynikami.

Pamiętaj jednak, że przywództwo i bycie liderem to nie tylko chwała, gdy wszystko pójdzie dobrze. To również branie odpowiedzialności na siebie, gdy coś nie wyjdzie.

5. Pamiętaj kim jesteś

Tak jest chyba najważniejszy z punktów, które dzisiaj przeczytałeś. Uwielbiam go ponieważ dotyczy zarówno sportu, biznesu jak i codziennego życia.

Możesz być ważna osobistością, możesz mieć lepszą pracą lub być mistrzem. Na każdym kroku traktują Cię w wyjątkowy sposób:

  • Latasz biznes klasą
  • Z lotniska odbiera Cię limuzyna
  • Otrzymujesz pokój w najlepszym pokoju
  • Ktoś zanosi tam walizki za Ciebie
  • Na każdym kroku ktoś jest przy Tobie i jest na każde Twoje zawołanie
  • Kawę serwują Ci w pozłacanej filiżance

I nagle, gdy zmienisz miejsce pracy lub stanowisko. Ktoś inny został mistrzem lub awansował  w tych samych sytuacjach Ty musisz latać tanimi liniami, samemu rezerwować hotel i nosić ciężkie walizki. Musisz jeździć zatłoczoną komunikacja miejską. Gdy poprosisz o kawę, ktoś być może wskaże Ci ekspres do kawy stojący w koncie i poda tekturowy kubeczek.

I to jest najważniejsza rzecz, jaką musisz zrozumieć. Te wszystkie wcześniejsze udogodnienia były przypisane nie do Ciebie, ale do stanowiska, na którym przez chwilę się znajdowałeś. Gdy Ty zmienisz pracę, przegrasz lub zostaniesz zdegradowany – ta pozłacana filiżanka będzie czekała na Twojego następcę.

Ty zasługujesz na tekturowy kubek. Wszyscy zasługujemy na tekturowe kubki. Tylko, gdy odniesiesz sukces  i będziesz sobie radził lepiej w życiu – będziesz mógł korzystać z pewnych przywilejów.

Nie zapominaj jednak, kim jesteś i, że jeszcze niedawno Ty również piłeś z kartonowego kubka.

Życzę Ci dobrego dnia!

Bądź dzisiaj super liderem!

Pobierz Darmowy Rozdział Książki “PrzeskoczTo – Mistrzowskie Sposoby na Problemy z Motywacją”.