Motywacja: Naukowy Poradnik, jak Znaleźć i Utrzymać Motywację

Motywacja to bardzo potężna bestia, ale jak się okazuje strasznie trudno nad nią zapanować. Czasami przychodzi nam to dziecinnie łatwo i wręcz rzucamy się w wir pracy, a kolejne zadania realizujemy z mgnieniu oka. W innych przypadkach nie ma takiej siły, żeby nas zwlekła z tej kanapy i zjeżdżamy w dół po śmiertelnej spirali prokrastynacji. Na tej stronie zebrałem kilka najlepszych i najbardziej użytecznych badań, które pozwolą Ci nie tylko znaleźć motywację, ale również ją utrzymać. Dowiesz się również, dlaczego tak naprawdę motywacji… nie potrzebujesz wcale.

To nie jest żadne pitu pitu, czy inne motywacyjne gadanie. Zamiast tego podzielę się z Tobą wiedzą na temat tego, jak się zmotywować i utrzymać ten stan, wtedy, gdy go potrzebujemy. Bez względu na to czy chcesz znaleźć motywację dla siebie, czy chcesz się dowiedzieć, jak zmotywować zespół – na tej stronie znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Poniżej znajdziesz opisy poszczególnych sekcji. Możesz przewinąć do tej, która najbardziej Cię interesuje.

SEKCJA 1. Motywacja: Co To Właściwie Jest I Jak Działa?

Czym Jest Motywacja?

Typowe Pomyłki Dotyczące Motywacji

SEKCJA 2. Jak Cię Zmotywować I Ruszyć Do Celu

Zaplanuj Swoją Motywację

Jak Się Zmotywować, Nawet, Gdy Się Nie Czujesz na Siłach

Jak Zrobić z Motywacji Nawyk

SEKCJA 3. Jak Pozostać Zmotywowanym Na Dłużej

Jak Pozostać Zmotywowanym Używając Zasady Złotowłosej

Jak osiągnąć Szczyt Motywacji

Co Zrobić, Gdy Motywacja Się Ulatnia


SEKCJA 1. Motywacja: Co To Właściwie Jest I Jak Działa?

Naukowcy opisują motywację jako ogólną chęć do zrobienia czegoś. To Zestaw sił psychologicznych, które popychają Cię do akcji. Definicja, jak definicja, ale poniżej znajdziesz dużo lepsze wytłumaczenie.

Czym Jest Motywacja?

Jak najlepiej zobrazować zjawisko motywacji? Myślę, że najlepszym opisem będzie to, że w niektórych sytuacjach BÓL NIE ROBIENIA staje się większy niż BÓL ROBIENIA.

Innymi słowy, w pewnym momencie dochodzimy do tego, że łatwiej jest coś zmienić, niż pozostać w tym samym miejscu. Jest o wiele łatwiej podjąć akcję i czuć się nieswojo na siłowni, zamiast doświadczać wstrętu do samego siebie leżąc na kanapie. Łatwiej wykonać telefon sprzedażowy, do nielubianego klienta niż patrzeć na marniejące saldo na rachunku bankowym.

To jest według mnie bolesna, ale chyba najbardziej obrazowa esencja motywacji. Oczywiście każdy z naszych wyborów na swoją cenę. Kiedy jednak jesteśmy zmotywowani, niedogodności związane z działaniem są mniejsze niż ból pozostania w tym samym miejscu.

W końcu więc udaje się nam przekroczyć ten tajemniczy próg mentalny, co zazwyczaj poprzedzone jest tygodniami, miesiącami, a nawet latami odkładania na później.

I tu rodzi się pierwsze pytanie: co możemy zrobić, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo, że częściej będziemy przekraczali ten próg bólu i pozostaniemy zmotywowani?

Typowe Pomyłki Dotyczące Motywacji

Jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy dotyczących motywacji jest to, że jej objawienia doznajemy po tym jak zaczniemy, nie wcześniej. Nasz mózg staje się naszym największym sprzymierzeńcem, gdy zaczniemy. Przed tym momentem jest „wrogiem”, który wymyśla całą listę „ale”, żebyśmy pozostali w miejscu.

Tu często pojawia się pomyłka wielu osób, które myślą, że dostaną natchnienia podczas pasywnego oglądania motywacyjnego filmiku, czy czytania inspirującej książki. Aktywna inspiracja jest o wiele potężniejszym motywatorem.

Motywacja jest więc bardzo często wynikiem naszej akcji, a nie przyczyną, Rozpoczynanie, nawet małymi kroczkami, jest formą aktywnej inspiracji, daje nam naturalny rozpęd.

Tę sytuację można również odnieść do I zasady dynamiki Newtona: Obiekty w ruchu mają tendencję do pozostania w ruchu. Gdy raz już rozpoczniemy nasze działanie, jest o wiele łatwiej poruszać się do przodu.

nawyk i motywacja

Nawyk kosztuje mniej

Gdy już zaczniesz działanie, nie potrzebujesz już tak bardzo motywacji. Niemal wszystkie problemy związane są nie z samym działaniem, ale właśnie z rozpoczynaniem. Gdy już zaczniesz, progres następuje niemal naturalnie. Mówiąc inaczej o wiele łatwiej jest ukończyć zadanie niż je rozpocząć.

Dlatego właśnie tak ważne jest znalezienie sposobu, który ułatwi nam ten start.

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć jak zrobić to niemal bezboleśnie – zapraszam Cię do lektury mojej książki „Przeskocz To”, z której dowiesz się jak wykorzystać potęgę psychologii sportu do tworzenia rytuału startowego. Książkę w formie ebooka możesz pobrać za darmo zapisując się na mój newsletter. Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji.

Oprócz książki otrzymasz również 30-dniowy program motywacyjny prosto na swojego maila. Co tydzień w czwartek otrzymasz również dodatkowe porady dotyczące motywacji, produktywności i rozwoju osobistego.


SEKCJA 2. Jak Się Zmotywować I Ruszyć Do Celu

Znalezienie motywacji do robienia rzeczy, których pragniemy jest niezmiernie trudne, gdy marnujemy mnóstwo czasu w pozostałych częściach procesu. Jeżeli chcesz szybciej znaleźć motywację, musisz zautomatyzować poczatkowe fazy Twojego zachowania.

Zaplanuj Swoją Motywację

Podczas niedawnej rozmowy o książce „PrzeskoczTo” z moją koleżanką Anią z czasów liceum, zapytała mnie „Kiedy Ty miałeś czas na pisanie z dwójką dzieci”. Do odpowiedzi przejdę za chwilę. Myślę jednak , że w podobny sposób wiele osób myśli o ćwiczeniu na siłowni, zakładaniu firmy, tworzeniu sztuki czy budowaniu większości nawyków. Jak na to wszystko znaleźć czas?

Oto kilka moich przemyśleń w tej kwestii:

>>> Jeżeli Twój trening, pisanie, czy cokolwiek innego nie ma swojego okreslonego czasu w ciągu dnia, każdego dnia rano będziesz wstawał z myślą „mam nadzieję, że poczuję motywację do [TWOJA CZYNNOŚĆ] dzisiaj.

>>>Jeżeli Twoja firma nie ma systemu marketingowego, wtedy będziesz zaciskał kciuki licząc, że Twój komunikat przebije się przez gąszcz konkurencji. Będziesz liczył na szczęście poza wszystkimi innymi rzeczami, które masz do zrobienia.

>>>Wracając do pisania. Jeżeli nie masz określonego czasu na pisanie w ciągu tygodnia, każdego ranka będziesz wstawał z nastawieniem „żebym miał dzisiaj tyle siły woli, żeby coś napisać”.

Zbiornik z decyzjami

W mojej książce „Przeskocz To” porównałem te sytyacje do zbiornika z decyzjami i siłą woli. Jeżeli każdego dnia będziesz „wylewał” z tego zbiornika czas poświęcony na decyzje, kiedy i gdzie będziesz pracować, nie starczy Ci już sił do wykonania właściwej pracy.

Ustalanie takiego charmonogramu dla samego siebie być może wygląda za prosto, ale pozwala Ci ustawić swoje działania na autopilota. Masz czas i znasz miejsce do działania i wiesz kiedy możesz odpocząć. Takie planowanie sprawia również, że jest wieksze prawdopodobnieństwo dokończenia projektu, bez względu na poziom motywacji.

Przestań więc czekać na moment, w którym będziesz czuł się gotowy i zmotyopwany, bo to jak czekanie na wygraną w lotka. Zamiast tego zaplanuj swoje nawyki. To jest właśnie różnica pomiędzy amatorami i profesjonalistami. Amatorzy czekają, zanim poczują inspirację lub motywację.

Jak Się Zmotywować Nawet, Gdy Się Nie Czujesz Na Siłach

W jaki sposób niektóre osoby zawsze znajdują motywację. Oprócz tego, że planują, dodatkowo pracują nad nowymi, lepszymi nawykami.

Twoje nawyki mogą być związane ze wszystko, co sobie zaplanujesz. Jeżeli zależy Ci na regularnych ćwiczeniach – możesz sobie wypracować codzienna rutynę: przygotowanie rzeczy na trening dzień wcześniej, stała trasa do ulubionej siłowni, zaplanowany wcześniej posiłek. Możesz nawet zadbać o ulubione skarpetki oraz muzyczną składankę, której zawsze będziesz słuchał w drodze na ćwiczenia.

To Twój mały rytuał, który będziesz potarzać codziennie sprawi, że gdy nagle będziesz miał gorszy dzień i go nie wykonasz, będziesz czuł się nieswojo. Jakaś magiczna siła będzie Cię pchała, żebyś jednak założył dres, posłuchał ulubionej składanki i poszedł na trening.

To nie muszą być skomlikowane czynniści. Wręcz przeciwnie – im prostsze i łatwiejsze do zapamiętania i powtórzenia następnego dnia – tym lepiej. Dzięki prostocie zredukujesz również ryzyko pominięcia lub wykonania ich w innej kolejności. Te małe poranne rutyny odciążą Twój mózg. Z czasem będziesz je wykonywał automatycznie i nie będziesz musiał walczyć sam ze sobą, żeby znaleźć motywację.

Jak się zapewne domyślasz praca i działanie najlepszych specjaliztów na świecnie nie może się opierać na tym, czy danego dnia mają motywację czy inspirację. W ich przypadku bardziej chodzi o podażanie wcześniej wypracowanymi systemami i rytunami. Oto kilka przekładów na to, jak możesz zbudować rytuały i podnieść poziom motywacji.

  • Ćwicz bardziej systematycznie: W siłowni możesz wypracować sobie stałą rozgrzewkę.
  • Stań się bardziej kreatywny: Wypracuj sobie kreatywny rytuał, zanim zaczniesz malować lub śpiewać.
  • Rozpoczynaj każdy dzień bez stresu: Stwórz swój codzienny 5-minutowy ryruał lub medytację.
  • Wysypiaj się: Stwórz własny rytuał, który pozwoli Ci się wyciszyć przed snem

Potęgę rytuałów opisałem również w książce „Przeskocz To – Mistrzowskie Sposoby Na Problemy z Motywacją”, którą możesz odebrać już dzisiaj TUTAJ.

Dowiesz się z niej między innymi, dlaczego nawyki kosztują Cię aż 95% mniej energii i czasu oraz, ile tak naprtawdę trwa wyrobienie nowego nawyku.

Kluczem dobrego rytuału jest to, że usuwa potrzebe podejmowania decyzji: Co powinienem zrobić? Dlaczego powinienem to zrobić? Jak powinienem to zrobić?

Większość osób nie rusza z miejsca ponieważ zanim znajdą odpowiedzi na te pytania ich móżg zdecyduje za nich, że pozostanie w miejscu jest najlepszą opcją. A do tego wystarczy jedna chwile zawahania!

Wypracuj więc proste, łatwe rytuały i ciesz się siłą automatyzacji swoich zachowań, gdy sytuacja będzie trudna lub bardziej wymagająca.

Jak Zrobić z Motywacji Nawyk